Blog

Czy filtrowentylacja może zapewnić bezpieczeństwo spawacza?

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to bardzo często poruszany temat, zwłaszcza w kontekście chorób zawodowych. Do jednej z najbardziej narażonych na ich występowanie grup, jak podają raporty, należą spawacze.

Podczas pracy spawacze są narażeni na wiele niebezpieczeństw, a do najgroźniejszych można zaliczyć te związane z układem oddechowym. Przyczyną występowania różnych schorzeń oraz chorób, między innymi bronchitu, pylicy czy astmy może być nieodpowiednia wentylacja na stanowisku pracy.

W fabrykach i przy stanowiskach pracy spawaczy są instalowane przez pracodawców urządzenia filtrowentylacyjne po to, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz zadbać o jakość powietrza – prawidłową cyrkulację (ponieważ jest ono zanieczyszczone trującymi substancjami) oraz o przeczyszczanie (filtrację). W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty, które można zaklasyfikować do różnych grup. To pozwala na wyodrębnienie urządzeń instalowanych w pomieszczeniach (poprzez przytwierdzenie na przykład do ściany lub sufitu), dużych modeli, które można przenosić (takich jak stoły spawalnicze z wyciągami) oraz mobilnych urządzeń (na przykład niewielkich rozmiarów odsysaczy powietrza montowanych przy uchwytach służących do spawania). Jak prezentują się w praktyce urządzenia filtrowentylacyjne?

1. Montowane przy sufitach odciągi

Odciągi wyposażone w rury sięgające do stołu spawacza są montowane przy sufitach, by działać dokładnie w miejscu powstawania gazów i zanieczyszczeń. Instalowanie tych urządzeń to częsta praktyka stosowana w zakładach spawalniczych, która ma na celu zapewnienie dobrej ochrony pracownika przed szkodliwym wpływem lotnych związków.

[fancy_box box_style=”default” icon_family=”none” image_url=”3361″ color=”Accent-Color” link_url=”https://mastervent.pl/produkt/ramie-ssace-rpg-flex/” link_text=”Ramię ssące RPG – FLEX”]Ramiona ERGO-Flex są przeznaczone do odciągania pyłów i gazów spawalniczych, a także innych drobnych pyłów bezpośrednio u źródła emisji, nie dopuszczając do ich rozprzestrzeniania się w pomieszczeniu i wdychania przez ludzi.[/fancy_box]
[fancy_box box_style=”default” icon_family=”none” image_url=”3406″ color=”Accent-Color” link_url=”https://mastervent.pl/produkt/ramie-pylowo-gazowe-rpg/” link_text=”Ramię pyłowo-gazowe RPG”]Ramiona są wykony­wane w wersji wiszącej albo stojącej. Ramię może pracować samodzielnie, z własnym wentylatorem lub w grupie odciągów miejscowych podłączonych do magistrali z wentylatorem centralnym.[/fancy_box]

2. Filtrowentylacja w stołach spawalniczych

Stoły spawalnicze, mimo wyższej ceny niż odciągi, są idealne w przypadku stanowisk, które mają być często zmieniane lub przekształcane. To rozwiązanie sprawia, że problem odciągów wymienionych w poprzednim punkcie przestaje istnieć, ponieważ w przypadku stołów spawalniczych odciąg może być modelowany i ustawiany zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika. Możliwość przenoszenia stołów w różne miejsca to atut tego rozwiązania, który stwarza firmom spawalniczym dodatkowe możliwości.

3. Odciągi w uchwytach spawalniczych przy spawarkach

Równie popularnym sposobem na zapewnienie filtrowentylacji, stosowanym przez przedsiębiorców, są mini odciągi montowane w nowoczesnych uchwytach spawalniczych. To mniejsze rozwiązanie, ale bardzo skuteczne, ponieważ dzięki niemu zanieczyszczenia są zatrzymywane przed dotarciem do dróg oddechowych spawacza. Te odciągi należą do najbardziej mobilnych, umieszczone w spawarce zawsze znajdują się tam, gdzie są najpotrzebniejsze. Dlatego to idealne urządzenia do wykorzystywania podczas prac na budowach, gdy spawacz musi swobodnie się przemieszczać między różnymi punktami.